Vijesti Informativnog centra o Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) Sarajevo

Dogradonačelnica Margetić obratila se učesnicima Međunarodne ljetne škole Sarajevo

jul 25, 2024 | Novosti

U periodu od 24. jula do 3. avgusta 2024. godine, 25 studentica i studenata prava i društveno-humanističkih nauka, te mladi stručnjaci iz 19 zemalja svijeta u prostorijama Informativnog centra o MKSJ Sarajevo u Vijećnici, uz podršku Grada Sarajeva, pohađaju 18. Međunarodnu ljetnu školu Sarajevo 2024. – “Uloga tranzicione pravde u izgradnji ljudskih prava i vladavine prava u postkonfliktnim društvima”.

Na otvaranju škole, učesnicima se obratila zamjenica gradonačelnice Anja Margetić koja je u svom obraćanju učesnike upoznala sa historijatom Vijećnice, osnivanjem i radom Informativnog centra te se u ime Grada Sarajeva zahvalila svim učesnicima programa koji su došli iz raznih zemalja s ciljem da steknu znanja u oblasti međunarodnog krivičnog i humanitarnog prava, naglašavajući da “događaji poput ove Međunarodne ljetne škole pružaju priliku učiti iz prošlosti i aktivno doprinijeti izgradnji bolje budućnosti, jer samo obrazovanjem se mogu sprječiti budući masovni zločini i osigurati trajni mir”.

Učesnici su upoznati sa mandatom, djelokrugom i aktivnostima Centra te Mehanizma za međunarodne krivične sudove, pravnog čuvara naslijeđa ad hoc Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju. Upriličena je i posjeta biblioteci i stalnoj muzejskoj postavci Informativnog centra koju čini i originalna sudnica u kojoj se sudilo pojedincima za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije. 

U narednih 10 dana učesnici će slušati predavanja eminentnih stručnjaka i praktičara iz institucija poput Međunarodnog krivičnog suda u Hagu (ICC), Međunarodne komisije za nestale osobe u Hagu (ICMP), Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (IRMCT) i drugih.

Škola koju organizira Udruženje Pravnik, Program vladavine prava za Jugoistočnu Evropu Fondacije Konrad Adenauer i Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu, istražuje pojam tranzicione pravde koji podrazumijeva institucionalni odgovor na izazove tranzicije i tereta prošlosti koji predstavljaju jedan od najvećih izazova Bosne i Hercegovine i zemalja naše regije.

Tranziciona pravda obuhvata krivična gonjenja, državne i regionalne komisije za istinu, programe reparacija, memoralizaciju, rod i tranzicionu pravdu, rehabilitaciju žrtava i slično.